Екскурсія містом Перечин

Свято-Миколаївський православний храм

07Побудований у 1769 році спільно всіма жителями селища. За переказами старожилів, його попередниця, дерев’яна  церква, знаходилася дещо вище.

 

 

 

 

Свято-Миколаївський греко-католицький храм

05Збудований у 2002 році

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Католицький храм Св. Августина

220Збудований у 1906,належить до стилю еклектики.

У 1905 р. італієць Гайотто Франческо купує від родини Зіма Ференца земельну ділянку під будівництво костела. Костел був збудований і висвячений у день св. Августина 1906 р., у тому числі 10 тис. крон на його будівництво виділила лісо-хімічна фабрика «Бантлін»..

 

 

 

 

Пам’ятний хрест

Kriz

Після окупації Закарпаття у 1939 році фашистською Угорщиною розпочалася чистка «небажаних» елементів. Однією з форм перевиховання населення була відправка у концентраційні табори  (такі існували у Тур’я-Реметі, Перечині), масовими були арешти та розстріли на території всього Закарпаття.

Перечин зайняли в ніч на 16 березня 1939 року. Ставлення до приходу військ у містечку було неоднозначним – дехто вітав угорців прапорами (жителі вул.  Заводської та початку теперішньої Садової) інші ж – навпаки  ставилися з осторогою.

18 березня 1939 року на околиці Перечина між Поташнею та Яслищем угорським командуванням було розстріляно 8 «січгардистів» (хоча точно належність всіх цих людей до січовиків не підтверджено), яких мали відвезти на допит до Ужгорода:

Федора Юсковича

Івана Сивохопа

Михайла Пекаря

Івана Керецмана

Федора Мацо

Михайла Антолика

Андрія Ігнатка

Василя Дідика

 

Warning!

Цікаві штрихи:

  • команду розстрілу дав угорський офіцер;
  • один молодий угорський вояк відмовився стріляти;
  • один із розстріляних, Іван Керецман, спробував утекти в річку, але куля наздогнала його;
  • близько  50-ти перечинців втекли у Чехословаччину з приходом угорців.

 

Пам’ятник поштарю

У центральному сквері міста стоїть бронзовий пам`ятник листоноші Федору Фекеті, який у першій половині XIX століття жив і працював у селі Тур`ї Ремети, нині Перечинського району.

Федор Фекета, нащадки якого ще досі проживають у цьому селі, понад 30 років виконував обов’язки листоноші, щодня долаючи 25-кілометрову відстань до Ужгорода по пошту і назад, у рідне село, тобто загалом 50 км. І так щодня, а це більше ніж марафонська дистанція. Йшов він не дорогою, бо так значно довше, а тільки йому відомими коротшими шляхами. Одного морозного дня поштар невдало поставив ногу на скуту кригою річку Турицю, провалився у воду, застудився – і невдовзі помер. За легендою. Федору Фекеті сама доля судила стати поштарем.

Його батько емігрував до Америки, а маленький син щодня очікував на поштаря зі звісточкою від тата.

Відкрили пам’ятник у листопаді 2004 року, автор – скульптор, заслужений художник України Михайло Белень.

 

Пам’ятник Підкові

pidkovaУ Перечині знаходиться один з найбільших пам’ятників Підкові.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хресна дорога

PereczynDrogaKrzУ Великодню п’ятницю 2008 року було освячено Хресну Дорогу (Калварія), яка починається біля підніжжя гори Гурка і завершується на її вершині.Уздовж неї  встановили 14 каплиць-стацій, кожна з яких символізує одну із зупинок Ісуса Христа по дорозі на страту. Кожна споруда профінансована конкретними сім’ями, їхні прізвища вказано усередині каплиць під відповідними іконами – усього десь сто імен.

А завершується стежка 6-метровим дубовим хрестом, встановленим до ювілею Карпатської України (серед перечинців було багато активних учасників тих подій). Обабіч хреста – два потужні прожектори. Вночі його видно на багато кілометрів. І місто звідси – як на долоні.

Дорогу було збудовано приватним підприємцем, громадянином Словаччини Штефаном Вальо за власні кошти.

 

ВАТ “Перечинський ЛХК”

bantlinу 1893 році Акціонерне товариство “Бантлін” побудувало у перечиині лісохімічний  завод, який з букової деревини виробляв смолу, ацетон, метиловий спирт, оцтову кислоту тощо.

До цього брати Туго і Агаштон Бантлін мали невеликий лісохімзавод у Констанці, що у Боденському герцогстві.

З 1899 року сировину на завод доставляли вузькоколійкою.

10 квітня 1912 року Перечин отримав перший автомобіль відкритого типу, який вручено інженеру-хіміку.

Висотна реторта, збудована на лісохімкомбінаті у 1959 роціза своєю потужністю була на той час першою в Україні та другою у Європі.

Найвищою спорудою у місті є димар парокотельні лісохімкомбінату. Його висота – 63 метри.